ÇİTA ÖZELLİKLERİ

Citalar bilindiği gibi kedigiller ailesindendir.Bu hayvanlar dünyanın en hızlı koşan memeli hayvanı olarak bilinmektedir.Citaların vücudundaki benekler ve gözlerinin altından ağzına ve çenesine inen siyah çizgiler sayesinde diğer yırtıcıların aksine günün en sıcak saatlerinde bile daha rahat bir görüş ile avlanabilirler.Bu benekler ve çizgilerin görevi güneş ışınlarını çeker güneşin kızgın olduğu vakitlerde de rahat avlana bilmelerini sağlar.Sürü halinde yaşamazlar genelde tek yaşarlar.En büyük özelliği ise çok hızlı olmalarıdır bu hızı sayesinde avlanmaktadırlar.Dünyanın en hızlı hayvanı olmasına rağmen av girişimlerinde genelde çok az başarılı olurlar.Kemikleri hafif ve incedir bu sebeple citalar avladığı avlarını yediği anda başka bir yırtıcı hayvan geldiği anda avlarını bırakıp giderler bu da kemikleri çok ince olduğu için diğer yırtıcılarla baş edemez.Kuyrukları uzundur bu kuyruklar citaların hızlı koşmasına yardımcı olmaktadır.

Sıfırdan 108 km/saat hıza sadece 3,1 saniyede erişebilmektedir. Eğer 460 metreden fazla koşarsa vücut ısısı 46 derecenin üstüne çıkar ve bu da çitanın beynine zarar verir. Bu yüzden avlanma sırasındaki koşusu genellikle bir dakikadan daha kısa sürer. Uzmanlar dünyada 3.000 vahşi çita olduğunu düşünüyor.

Dişi çitalar yirmi ile yirmi dört aylıkken ergenliğe erişirler. Öte yandan erkek çitalar bu sürece on iki aylıkken ulaşırlar. Buna karşılık cinsel birleşme üç yaşından evvel nadiren gerçekleşir. Çita yavrularında ölüm oranı yüzde 90'dır. Genellikle sırtlan ve kartalların saldırılarına kurban giderler. Yavrular genellikle 13-20 aylıkken annelerinden ayrılırlar.

Sitenin Tasarımı 11/A Sınıfı Öğrencisi Semih Yavuz'a Aittir.